Czym jest "życie konsekrowane" w naszym Zgromadzeniu?

 

Wielokrotnie otrzymywaliśmy zapytania dotyczące tego na czym polega życie konsekrowane w naszym zgromadzeniu. Większość z zainteresowanych posiada pewną wiedzę lub wyobrażenie o tym czym takie życie jest z innych wspólnot chrześcijańskich, zwłaszcza z Kościoła Rzymskokatolickiego. Zebraliśmy więc najczęściej pojawiające się pytania, na które jedną całościową odpowiedź zamieszczamy poniżej.

 

Zgromadzenie Braci Miłosiernej Miłości Bożej jest zgromadzeniem zakonnym, którego członkowie składają tzw. benedyktyńskie śluby zakonne: stałość (stabilitas), obyczaje monastyczne (conservatio morum) i posłuszeństwo (oboedientia) oraz dodatkowy ślub miłosiernej miłości.

Członkowie zgromadzenia mogą być stanu wolnego lub w związkach małżeńskich/partnerskich. Celibat obowiązuje tych, którzy pozostają stanu wolnego, a niezachwiana wierność małżonkowi/partnerowi obowiązuje tych, żyjących w związkach.

Nasze zgromadzenie posiada typowo klasztorne elementy życia zakonnego, ale nie prowadzi życia w pełni klasztornego, jako iż nie byłoby to możliwe z uwagi na tych członków, którzy żyją w związkach. W pewnych przypadkach, niektórzy członkowie żyjący w celibacie mogą dzielić wspólne życie na wzór klasztornego w niewielkich grupach kilku braci. Dotychczasowa praktyka pokazuje jednak, iż prowadzimy życie w diasporze (rozproszeniu), utrzymując się samodzielnie i żyjąc pojedynczo ale podążając za tą samą Regułą Życia, Konstytucją i spotykając się często na zjazdach o charakterze rekolekcyjnym, formacyjnym lub na okoliczność zebrania Kapituły.

W innych Kościołach o tradycji katolickiej (np. w rzymskokatolickim) można znaleźć o wiele większy podział na różne formy życia konsekrowanego, a wśród nich świeckie instytuty życia konsekrowanego, stowarzyszenia życia apostolskiego, trzecie zakony i inne. My natomiast łączymy te różnorodne formy życia wewnątrz naszego Zgromadzenia. W ten sposób wszyscy: duchowni i świeccy, celibatariusze i żyjący w związkach. żyjąc osobno, z partnerem/ką lub w klasztorze mogą być w pełni i prawdziwie osobami konsekrowanymi - członkami naszego Zgromadzenia.

Chociaż Zgromadzenie żyje w znacznej części w rozproszeniu, główny dom zgromadzenia i kaplica pw. NMP z Beaulieu znajduje się w Portsmouth, w Anglii. 

© 2023 by Nature Org. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now